Výstava spěratelských panenek

Impldoll

Panenky BJD se vyznačují typickým zpracováním, jsou podobně jako panenky Sybarite vyráběny z polymerové pryskyřice. Slovo BJD je zkratka z anglického názvu „Ball Jointed Doll“, někdy se také používá ABJD „Asian Ball Jointed Doll“.

Picture by Dolls-Doll.com zdroj:

Panenky mívají mnohočetná kloubová spojení, díky kterým bývají velmi dobře pohyblivé a ohebné. Spojení těla zajišťují pružné gumy protažené skrz celé tělo panenky. Typickým poznávacím znakem panenek jsou skleněné vyměnitelné oči a paruky. Panenky tak snadno získávají různé vzhledy a podoby.
První panenky BJD vzniky již v roce 1999 v Japonsku, kde je poprvé začala vyrábět společnost VOLKS (Japonsko je zároveň místem, kde jsou panenky BJD nejrozšířenější). V dnešní době je na trhu nepřeberné množství různých výrobců, kteří vyrábějí rozmanité druhy a typy panenek BJD. Panenky od každého z výrobců mají své specifické znaky (liší se stavbou těla, obličeji, výškou i barvou pleti). Každý zákazník si tak může vybrat přesně takovou panenku, která nejlépe odpovídá jeho potřebám a přáním.
Společnost Impldoll je poměrně mladou společností, která vznikla v roce 2009. Impldoll vyrábí pět základních druhů panenek BJD, mezi tyto druhy patří:
- IMP STAR – velikost 63 až 65 cm,
- IMP MODEL – velikost 56 až 58 cm,
- IMP CHILD – velikost 42 až 43 cm,
- IMP BABY – velikost 26 cm,
- IMP TINY – velikost 16,5 cm.
Druhy, typy i velikosti panenek společnost Impldoll neustále rozšiřuje, a také se zaměřuje na výrobu limitovaných edicí a exkluzivních panenek pouze pro některé ze svých dealerů či pro různé příležitosti a výročí.